Menu Hledat
Košík je prázdný
Poradíme vám:
+ 420 461 722 585

Stavba plotů má dlouhou historii a vychází ze základní lidské potřeby. Způsoby, jakými lidé tuto potřebu vyjadřují, se však napříč kontinenty výrazně liší – záleží na kulturních zvyklostech, klimatických podmínkách a dostupnosti materiálů.

22666Otevřený prostor bez plotů je trendem severoamerických předních zahrad

  • USA, Kanada: oplocení předních částí pozemků působí otevřeně a přívětivě. Typické jsou pozemky bez plotů nebo ikonické nízké bílé dřevěné tzv. Picketové ploty. U větších pozemků a v zadních částech zahrad se častěji objevují vyšší ploty, například drátěné nebo vinylové, které poskytují více soukromí.
  • Velká Británie: oblíbené jsou živé ploty (habr, tis, buk), často v kombinaci s cihlovými zdmi, typickými pro klasické anglické zahrady. U menších pozemků se používají klasické dřevěné ploty nebo nízké kamenné zídky.
  • Středomoří: zejména v jižních zemích dominují charakteristické kamenné zdi. Někdy doplněnými kovanými železnými prvky nebo drátěnými ploty, které zajišťují výhled a vzdušnost. Tyto kamenné zdi jsou navrženy tak, aby odolávaly horku, suchu i občasným bouřím a přirozeně ladily s okolní krajinou.
  • Japonsko: přírodní bambusové ploty
  • Austrálie: neprůhledné plechové ploty tzv. Colorbond
  • Brazílie: kvůli vysoké míře kriminality v některých oblastech jsou časté vysoké betonové ploty s ostnatým drátem nebo elektrickými ploty

22669Osobní hranice lze vymezit různými způsoby

"Navštěvujeme nádhernou pláž, kde si místní dokáží užívat v klidu a s respektem k osobnímu prostoru ostatních. Občas se však objeví návštěvníci z Německa, Česka nebo Polska, kteří mají trochu jiné zvyklosti. Rozhodl jsem se proto vyznačit svůj osobní prostor decentním "plážovým plotem“ za pomocí suchých chaluh – a fungovalo to skvěle, nikdo ho nepřekročil!"

Levný neprůhledný plot

Obecně lze říci, že u nás lidé často volí cenově dostupná řešení. V 70 a 80. letech byly oblíbené nízké betonové podezdívky s drátěným plotem a žebrovaným výpletem v různých barvách – od žluté až po modrou. Ploty byly oblíbené díky snadné dostupnosti, nízkým nákladům a jednoduché montáži.

22670Čím je živý plot starší, tím větší zajišťuje soukromí, vyžaduje však péči

V zásadě levná neprůhledná dělící zeď je živý plot. Zeleň do zahrady rozhodně patří, ale také přináší řadu výhod: produkuje kyslík, tlumí hluk, vyrovnává mikroklima a dodává prostoru pečlivě udržovaný vzhled. Pro celoroční neprůhlednost jsou ideální stálezelené rostliny.
Vhodné jsou tyto: tis červený, zerav (túje), cypřišek lawsonův, bobkovišeň lékařská (citlivější na mráz), smrk ztepilý, pajehličník, cesmína modrá, jasmínovník vonný a irský břečťan. Všechny tyto druhy se v našem klimatu dobře adaptují a nemají velké nároky na půdu.

“Polský plot“

Jde o monolitické betonové panely zasouvané do betonových sloupků – často s nízkou estetickou hodnotou. Tento typ betonového skládaného plotu si získal velkou oblibu zejména v českém pohraničí s Polskem. 

22671Levné deskové ploty se staly součástí českých zahrad

„Běžel jsem kolem nové zástavby rodinných domů za silného větru, když jsem zaslechl podivné a celkem hlasité rány. Všiml jsem si, že deskové panely plotu, některé již popraskané, rezonují pod tlakem větru.“

Další varianty neprůhledných plotů:

  • Dřevěné ploty: přírodní vzhled, nižší odolnost, údržba
  • Ploty z WPC (dřevoplast): vysoká odolnost, nevýhodou je teplotní roztažnost
  • Hliníkové ploty s výplní: odolnost, bezúdržbovost, životnost
  • Zděné a kamenné ploty: přírodní vzhled, dlouhá životnost, zvuková izolace
  • Rákosová nebo vrbové ploty: přírodní vzhled, cenová dostupnost, malá odolnost, krátká životnost
  • Drátěné s textilií: cenová dostupnost, krátká životnost textilie

Jak postavit neprůhledný plot?

Zajistěte si soukromí stabilním betonovým plotem, který svým povrchem připomíná strukturu kamene. Stejně jako u živého plotu není potřeba žádný vyzdívaný základ – pohledové prvky se spojují nasucho pomocí spojek. 

22675Základ hloubky 300 mm pro plotu skládaného nasucho bez hlubokých výkopů a betonáže

Plot Stavoblock lze postavit až do výšky 3,4 metru, což poskytuje maximální soukromí. Díky suché skladbě se zeď přizpůsobí terénním změnám a zůstane bez prasklin. Plochu můžete zjemnit předsazenými truhlíky, které osázíte zakrslými jehličnany či popínavými rostlinami.

Plné plotové zdi lze realizovat suchou stavbou za těchto podmínek:

  • šíře 200 mm - zeď do výšky 0,8 m
  • šíře 400 mm - zeď do výšky 1,6 m
  • šíře 400 mm s armaturou - zeď do výše 3,4 m

Princip výstavby a zjednodušený montážní postup naleznete zde.
Betonový plot Stavoblock vyniká vysokou odolností, životností až 50 let, bezúdržbovostí a slouží perfektně i jako zvuková izolace.

22672Plná dělící zeď z prvků Stavoblock, sestavená suchou skladbou

22673Vysokou plotovou zeď lze ozvláštnit neprůhlednými výplněmi

22674Systém Stavoblock umožňuje vytvářet truhlíky pro výsadbu rostlin


Chcete více informací?

Zavolejte nám, navštivte nás nebo vyplňte formulář a my vám v nejbližší době odpovíme.

Napište nám

Zavolejte nám +420 461 722 585
Navštivte nás Lezník 133, 572 01 Polička
Kontaktujte nás