Menu Hledat
Košík je prázdný
Poradíme vám:
+ 420 461 722 585

Nabízí se mnoho způsobů, jak zpevnit svah v zahradě. Jedním z nejpřirozenějších řešení je zpevnění půdopokryvnými rostlinami, jejichž kořeny pomáhají stabilizovat půdu a zabraňují erozi.

Kámen do zahrady patří

Další tradiční možností jsou kamenné opěrné zdi. Záleží na tom, jak vysokou zeď plánujeme postavit. V minulosti se zídky skládaly nasucho, a díky popínavým rostlinám, jako je např. břečťan, jejichž kořeny fungovaly jako přirozená armatura, tyto zdi stojí dodnes.

Tradiční kamenné zídky z opuky skládané nasuchoTradiční kamenné zídky z opuky skládané nasucho

Gabiony jsou moderní verzí těchto staveb, ale náročnost realizace zůstává. U některých projektů může být nevýhodou potřeba pevného základu. Gabionové koše jsou většinou vyrobeny z pozinkované oceli, která v prostředí s vysokou vlhkostí nebo v kyselých půdách může začít korodovat.

“Naši mladí staví gabiony už třetí měsíc. Aby ušetřili, vzali cenově dostupnou nabídku. Teď se s tím celkem trápí. Mají v zahradě hromadu kamení a nemůžou to poskládat.“ – Pro optimální výsledek je důležité použít správně velké kameny, což může zvýšit náklady.

Zdánlivě levné řešení

Cenově dostupnou variantou pro ochranu proti erozi jsou jutové nebo kokosové geosítě, které se upevňují dřevěnými kolíky, aby se zabránilo jejich vyplavení. Tvoří ideální podklad pro osázení rostlinami. Sítě mají životnost 2-5 let a slouží jako výsevná rohož a následně jako hnojivo pro rostliny.

Zdánlivě levným řešením zpevnění svahu je ztracené bednění (tzv. prolejvačky). Nutný je betonový základ do nezámrzné hloubky 500-800 mm, armatura, samotné tvárnice a velké množství betonu pro výplň. Lidé často při posuzování cenových nabídek porovnávají jen cenu tvárnic.Ale ve výsledku je ale ztracené bednění vyjde mnohdy dráž, nežli např. suchá stavba opěrné zdi.

Levné řešení nebývá mnohdy to nejefektivnějšíLevné řešení nebývá mnohdy to nejefektivnější

Stavba je technicky náročná a je nezbytné dbát na správou výplň a drenáž. V opačném případě mohou nastat problémy se stabilitou a životností konstrukce. Další nevýhodou je průmyslový vzhled a neschopnost přizpůsobit se pohybům terénu. Ztracené bednění může prasknout nebo se deformovat i při změně půdní vlhkosti.

Betonové tvarovky – mokrý proces výstavby

Toto řešení zahrnuje stejný technicky náročný mokrý proces jako u ztraceného bednění, a rovněž postrádá schopnost dilatace. Betonové tvarovky jsou však esteticky přívětivější než samotné ztracené bednění.

Efektivní stabilizaci terénu, inspirovanou tradičními suchými kamennými zídkami, nabízí opěrná zeď Stavoblock. Ta umožňuje stavbu i do neomezených výšek bez betonáže (*nad 3500 mm doporučujeme statický posudek). Funkčnost a stabilitu zajišťuje použití speciálních dvoutáhel, která pevně spojují zeď s okolním terénem.

Opěrnou zeď lze postavit nasucho díky dvoutáhlůmOpěrnou zeď lze postavit nasucho díky dvoutáhlům

Jak zpevnit svah bez betonáže?
225291. Vyměř umístění v terénu. Přidej min. 200 mm na každou stranu zdi a min. 300 mm do hloubky pro  štěrkový základ a usazení. Vykopej jámu, vysypej štěrkem a zhutni. (Hloubka zářezu je závislá na výšce a statickém zatížení zdi.) 225302. Zkontroluj rovinnost základu a vytyč rovinu pro první řadu bloků. První řada musí být min. 100 mm pod terénem. Dej první řadu dvoutáhel 200 a za ní další řadu dvoutáhel 100 - kvůli řadové provázanosti. Zasyp a zhutni prostor před zdí a zároveň prostor za dvoutáhly. 225323. Zeď skládej už od začátku podle kladečského plánu. Plán nepotřebuješ, pokud máš zeď z jedné velikosti bloku. 225334. Dej další řadu pohledových bloků. ( Dokonalou rovinnost pro další pokládku zajistíš "líznutím" horní plochy pohledových bloků bruskou. 225345. Dej druhou řadu dvoutáhel. Zajisti stranové přesazení v řadách za sebou a zkontroluj řadovou provázanost min. o ⅓. (tu zajistilo dvoutáhlo 100 již v první řadě). 225356. Zasypej štěrkem prostor mezi táhly a za zdí. Zásyp hutni ručním pěchovadlem nebo žábou. Hutni v průběhu celé stavby postupně po vrstvách á cca 200 mm. Nehutni po výrobcích. 225367. Dej další řadu pohledových prvků. 225378. Dej další řadu dvoutáhel a rovnoměrnou vrstvu štěrku. Zásyp zhutni. 225389. Postup opakuj až po poslední vrstvu. Postupně zasypávej, hutni!   2253910. Poslední řada prvků, dvoutáhel a zhutněný zásyp. 2254011. Zákrytovédesky přilep lepidlem Mamut. 2254112. Hotovo :)

Kompletní montážní návod naleznete zde.

 

 

 

Chcete více informací?

Zavolejte nám, navštivte nás nebo vyplňte formulář a my vám v nejbližší době odpovíme.

Napište nám

Zavolejte nám +420 461 722 585
Navštivte nás Lezník 133, 572 01 Polička
Kontaktujte nás